16 Temmuz 2020’de kaybolan ve cansız bedeni bir hafta sonra bulunan Pınar Gültekin’in davasında karar çıktı. Gültekin’i “Canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme” suçundan dava açılan Cemal Metin Avcı’ya “haksız tahrik indirimi ” uygulanarak 23 yıl hapis cezası verildi.

Ben artık bu ülkeden adalet beklemiyorum

23 ay sonra çıkan bu skandal karara isyan eden acılı baba: “Yarın ne olacak, hesabımı kimden isteyeceğim? Benim hesabımı kim verecek? Başka bir şey söyleyemiyorum, bir baba olarak iki senedir boşuna gidip geldik. Ben baştan sona bu mahkemenin böyle yapacağını biliyordum. Karşı taraf güçlü. Parasal, maddi olarak çok güçlü. Her şeyi baştan biliyorduk. Maalesef öyle de oldu. Ben artık bu ülkede adalet beklemiyorum.” dedi.

Alınan bu kararda katil zanlısının avukatının yaptığı savunma ise pes dedirtti

Müvekkilinin canavarca cinayet işlemediğini savunan avukat: “Müvekkil, canavarca hisle hareket etse başka türlü öldürürdü ellerini bağlayarak vs şekilde öldürürdü ama müvekkil, maktül hiç hareket etmediğini anlayınca gidip benzin alıp yakmıştır, amacı suç delillerini gizlemektir” sözlerini kullandı.

“Canavar” kavramının TCK’nın 82. maddesinin (b) bendinde esas
olarak yırtıcı hayvan anlamında kullanıldığı, bu hayvanın özelliğinden yola
çıkmak suretiyle bir kimseyi öldüren failin kötülüğüne işaret edildiği söylenmektedir. Bu kapsamda “acımasızca, zalimce, vahşice, vahşi hayvan gibi; bu tür bir hisle” bir kimsenin öldürülmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Pınar Gültekin’i boğarak sonrada varilin içine koyarak yakan Cemal Metin Avcı için canavarca hareket etmediği savunuldu.