İnternet kullanımı her yaştaki insanın hayatının önemli bir kısmında yer almakta. Çocukların internet kullanımı hakkında Gaziantep’te psikolojik danışmanlık yapan Neslihan Kaşıkçı ile konuştuk.

Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Neslihan Kaşıkcı. İstanbul Üniversitesi PDR bölümünden 2017’de mezun oldum.3 Yıl  İstanbul’da ilkokul öğrencileriyle çalıştıktan sonra 2020 yılında Gaziantep’e atandım. Halen Gaziantep’te psikolojik danışmanı olarak görev yapmaktayım. 

Veliler çocuklarının sosyal medya kullanımını hakkında ne düşünüyorlar, hangi konularda size danışıyorlar?

Veliler çocukların sosyal medya kullanım süresiyle ilgili sıkıntı yaşıyorlar. Bu süreyi sınırlamakta zorlanıyorlar. Sosyal medyada çocukların karşılaşabileceği risklere karşı nasıl önlem alınabileceği hakkında danışıyorlar.

Çocukların telefon bağımlılığı hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Çocukların aslında sadece telefon bağımlılığı değil, teknoloji bağımlılığı var. Son zamanlarda bu konu hakkında sıkıntı yaşayan ebeveyn sayısında artış var. Çocuklar ebeveynleri rol model alır ve onların yaptığı davranışları taklit eder. Bu konuda ebeveynler telefonu-teknolojik iletişim araçlarını kullanım sürelerini azaltırlarsa çocuklara olumlu örnek olacaklarını düşünüyorum. Bunun dışında çocuklara enerjilerini harcayabilecekleri aktiviteleri arttırmaları bu konuda yardımcı olacaktır.

Velilerin sınıf grubu var mı? Varsa buradaki iletişim hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Velilerin, öğretmenin de dahil olduğu iletişim grupları bulunuyor. Buradaki iletişimin sınırlarını öğretmenin belirlemede dikkat etmesi gerekiyor.

Sosyal medyada oyun oynayarak büyüyen bir çocukla sokakta oyun oynayarak büyüyen çocuk arasında nasıl bir fark gözlemliyorsunuz?

Sokakta oynayan çocukların sosyal becerisi, grupla hareket etme becerisi, iletişim becerileri fazla oluyor. Bedensel ve ruhsal olarak daha sağlıklı geliştiklerini düşünüyorum. Sosyal medyada oyun oynayan çocukların ise teknoloji kullanım becerisi yüksek olsa da sosyal beceriler açısından eksik kaldıklarını düşünüyorum. Bedensel olarak da duruş bozuklukları göze çarpıyor.

Çocuklara sosyal medya bağımlılığı hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor musunuz?

Evet, sosyal medyanın çağımızın gereği olabileceği fakat sınırlar dahilinde kendilerini kaybetmeden, faydalarına olacak şekilde kullanmaları gerektiğini sık sık hatırlatıyoruz.

Pandemi zamanı eğitim online üzerinde devam etti, bu süreçte çocuklar olumlu/olumsuz nelerle karşılaştılar?

Pandemi zamanında eğitimin online olması çocuklarda yüz yüze iletişim becerilerinin düşmesine neden olurken bir yandan da teknolojinin güncel yaşamda işlevsel ve faydacı kullanılabileceğini fark etmelerini sağladı. Buna rağmen ekran bağımlılığı ve online oyunlara katılma durumlarında artışa neden oldu. Soru sorma, çift taraflı iletişim , geri bildirim verme becerilerindeyse düşüşe sebep oldu.

Çocukların internet kullanımı sizce nasıl olmalı?

Çocukların internet kullanımı ebeveyn kontrolünde olmalı, sosyal medya üzerinden çocuk savunmasız bir şekilde etkileşime maruz kalabilir. Yaşıtlarının sert eleştirileriyle karşı karşıya kalan çocuklar bu durum karşısında ne yapabileceğini ne yazık ki bilemiyorlar. Siber zorbalığın oldukça arttığını gözlemleyebiliyoruz. Burada en büyük görevler ebeveyne düşüyor. Bu konu hakkında bütün ebeveynlerin bilinçte olmaması çocuğun sosyal hayatında negatif dönüşlere sebep olabiliyor.

Çocuklar internette nasıl oyunlar oynamalı?

Çocuklar internet ortamında olumlu davranışlarını geliştirecek ve yaratıcılıklarını arttıracak oyunlar oynamalılar. Şiddete meyil ettiren oyunlardan veya tek düze sürekli aynı ikonların bulunduğu oyunlardan uzak durulmalıdır. İnternet üzerinde şiddet içerikli oyunlar oynayan çocuklar normal hayatlarında şiddete başvurabiliyorlar.

Çocukların sosyal medya kullanımında nelere dikkat edilmeli?

Çocukların sosyal medya kullanımında paylaşımları, arkadaşlıkları, maruz kaldıkları paylaşımlar ebeveyn kontrolünde olmalıdır. Çocukların bedensel ve ruhsal sınırlarını aşmayacak paylaşımlar yapılmalıdır. 15 yaşından önce mümkünse kendilerine ait ve kontrolsüz bir sosyal medya hesapları olmamalıdır.

Ebeveynler bu konuda yeteri kadar bilinçli mi?

Ne yazık ki ebeveynlerimiz kendi kullanımlarının kontrolünde de sıkıntı yaşadıklarından dolayı yeteri kadar bilinçli değiller. Çocuklarına ayırmaları gereken zaman diliminde çocuğun eline tablet verip kendilerinin sosyal medyaya vakit ayırmaları çocuk- ebeveyn ilişkisini zedeleyebiliyor.