Ülkemizde her geçen gün mülteci sayısı artmakta. Suriyeli mültecilerin en yoğun yaşadığı yer olan Hatay ilinin Reyhanlı ilçesinde yaşayan Nil Bahadır ile bu konu hakkında konuştuk.

Reyhanlı’da sınırda yaşamak nasıl bir duygu?

Sınırda yaşamak savaştan önce güzeldi aslında. İnsanlar daha çok bayramlarda çok kolay bir şekilde günübirlik Suriye’ye gidip gezip gelebiliyordu. Savaş başladığı sırada Reyhanlı halkında büyük korkular oluştu çünkü Suriye içindeki savaşlarda yanlışlıkla Reyhanlı’ya çok fazla bomba düşüyordu. Suriye o kadar yakın ki orada atılan bombaların sesi bizim eve kadar geliyordu. Bizim ülkemizde savaş yok fakat sanki savaşta yaşıyormuşuz gibi hissettiğimiz çok oldu. Savaş başlar başlamaz zaten Suriyeliler Reyhanlı’ya gelmeye başladı. Hatta bizim ev sınıra çok yakın olduğundan kaçak gelen Suriyelileri damdan izleyebiliyorduk. İlk geldiklerinde kimse çok tepki göstermedi çünkü zaten geri gidecekler gözüyle bakılıyordu. O zamanlar ilçe içerisinde daha önceden hiç görmediğimiz şekilde polisler askerler dolaşmaya başlamıştı. Askerleri görmek bile acaba savaş buraya da gelecek mi korkusu yaşatıyordu bize. 2013 yılında atılan bomba en korku dolu anlarımızdı. Sağ kalan tanıdıklarımız bomba patladığı an direkt bizleri arayıp Reyhanlı’yı terk edin diyorlardı. Bazı Türk vatandaşları hemen evini ve eşyalarını bırakıp şehir değiştirmişlerdi. 2013 öncesi Ramazan’da iftar vakti top patlatılırdı ama daha sonra bombalar sıklıkla Reyhanlı’ya ve yakınlarına ya da sınır bölgelerine düştüğü için herkes acaba yine bomba mı düştü korkusu yaşıyordu. Bu yüzden artık iftar vakitlerinde top patlatılmıyor. Artık bir şekilde sanırım alıştık. Bomba sesi geldiği zaman şehir içine düşüp düşmediğini sesinden anlayabilecek duruma geldik.

Reyhanlı’da yaşamak hakkında neler söyleyebilirsiniz ?

Bu konuyu şöyle cevaplayabilirim. Suriyeliler bağlamında değerlendirecek olursam ilk burada yaşamama nedenim tabii ki Suriyelilerin çok olması. Suriyeli olmasa Reyhanlı gerçekten sessiz sakin kafa dinlemelik bir yerdi. İkinci nedenim iş bulmak çok zor olduğundan yaşamak bu konuda sıkıntılı. Başka bir neden söyleyecek olursam dışardan misafir geldiğinde yapacak bir aktivitemizin olmaması. Kendi arkadaşlarımla bile doğru dürüst bir kafeye gidemiyorken misafirleri götürecek bir yer yok.

Burada doğup büyümek sizi nasıl etkiledi?

Ben çocukken bizim yaptığımız tek etkinlik sokakta oynamaktı. Gelişmemiş bir ilçede olduğumuzdan dolayı başka bir uğraş edinecek durumumuz yoktu. Bu yüzden beni biraz olumsuz etkiledi. Ama şöyle söyleyebilirim ki içimde çocukken keşke şöyle olsaydı dediğim hiçbir şey yok. Suriyeliler gelmeden önce bütün çocukluğumu doya doya yaşadım. Büyük şehirde yaşasaydım eğer belki de bu kadar şeyi çocukken yaşayamayacaktım, arkadaş edinemeyecektim. Farklı bir açıdan baktığımda da belki başka bir şehirde doğup büyüseydim kursa yazılabilirdim, spor aktivitelerine katılabilirdim ya da daha farklı uğraşlar edinebilirdim. Bu konuda hem olumlu hem olumsuz yönleri var.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: “Reyhanlı’da 12 ilçemizin nüfusundan daha fazla Suriyeli yaşıyor” değerlendirmesinde bulunmuştu. Bu konu hakkında düşünceleriniz neler?

Tamamen katılıyorum. Şu an Suriyeliler ilçe nüfusunu geçmiş durumda. Zaten sokağa çıktığımda zar zor Türk görüyoruz. Dükkanların hepsi Suriyeli, sahibi Türk bile olsa çalışanların hepsi Suriyeli. Onlar Türkçe bilmiyor biz Arapça bilmiyoruz. Eskisi kadar Türk de kalmadı Reyhanlı’da. Büyük çoğunluk başka şehirlere taşındı. Bu da doğal olarak Suriyelilerin Reyhanlı’da çoğunlukta kalmasına neden oldu.

Mültecilerle yaşadığınız kötü bir olay var mı ?

Mültecilerle yaşadığım beni çok etkileyen bir olay olmadı. Gece tek de olsam arkadaşlarımla da olsam birçok kez Suriyeliler tarafından takip edildiğim oldu. Reyhanlı’yı kendilerininmiş gibi gördükleri için çok kolay bir şekilde yolda yürüyüp laf attıkları oldu.

Hayatının geri kalanında Hatay’da yaşamayı düşünüyor musunuz?

Reyhanlı’da yaşamayı şu şekilde düşünmüyorum. Ailem burda olduğu için sürekli gidip geleceğim ama içinde bulunduğum sektörün Hatay’da iş imkanı fazla olmadığı için burada yaşayamam. Ama bana sorarsanız eğer iş imkanı olsaydı yaşar mıydın diye,Antakya merkez tam olarak benim istediğim hayatı bana sunabiliyor. O yüzden Reyhanlı değil de Antakya’da yaşamak isterdim olanaklar dahilinde.