Birçok çocuğun hayalini süsleyen futbolcu olma isteğinin nasıl bir süreçten geçtiğini Erbaa Spor’da forma giyen Alperen Keleş ile konuştuk.

Bize futbol serüveninden biraz bahsedebilir misin?

Benimki biraz tesadüfi gelişen bir olay oluyor. Babamla abimin antrenmanını izlemeye gidiyoruz. Alt yaş grubunda bir oyuncu eksik ve hoca babama benim oynayıp oynamayacağımı soruyor. Böylece antrenmana katılıyorum ve benden memnun kalıyorlar. Sonrasında 7 yaşından beri futbolun içindeyim. Samsun/Bafra ilçesinde yerel bir takımda başlıyorum,15 yaşıma kadar oynadıktan sonra Samsunspor beni beğenip transfer ediyor ve 3 yıl boyunca Samsunspor altyapısında forma giydim. Oradan Çaykur Rize Spor altyapısına transfer oldum. Rize’ye seçmelere katıldım ve oradan girdim. Rize’ de A Takımla Kamp sürecine katıldım fakat sonra profesyonel olamadım. Bu durum beni üzdü. O dönem dizimden problemlerim de vardı hatta futbolu bırakmayı bile düşündüm. Ailem ve etrafımdaki insanlar bırakmamı sağladı. Yaşım geçtiği ve u21 ligi kaldırıldığı için boşta kaldım. O dönem altyapısında yetiştiğim Bafraspor’da oynadım. Çok isteyerek gitmedim ama takımımız güzeldi, sonra pandemi girdi araya. O dönem yeni sezon geç başlayacaktı pandeminin gidişatından dolayı. Son anda çıkan takımlardan biri olan Çengelköy Spor seçmelerine gittim ve orda kariyerimin ilk profesyonel imzasını attım. İlk imzam olduğu için hiçbir detay konuşmadım, kaç yıl olduğunu bile sözleşmede gördüm. Ama profesyonel olacağımı öğrendiğim an ailemi aradım ve birlikte yaşadığımız o sevinç her şeye bedeldi. 1 yıl İstanbul’da Çengelköy’de oynadıktan sonra küme düştük. İlk  yılımda böyle bir deneyim yaşamak çok kötüydü. Başkanımız bize sene içinde çok az bir miktar ödeme yapmasına rağmen sezon sonu ayrılmak istediğimizde ben ve arkadaşlarımdan sözleşmemiz devam ettiği için çok yüksek bonservis bedelleri talep etti bu durum benim 1-2 transferime engel oldu. En sonunda kendimi kurtarabildim ve Erbaa Spor ile anlaştım. Güzel bir sezon geçirirken ayağım kırıldı ve 12-13 maçta forma giyemedim. Önümüzdeki sezonlar neler gösterecek bakalım. 

Profesyonel olarak futbol oynamak isteyen gençlere tavsiyelerin nelerdir?

Profesyonel olarak futbol oynamak yani futbolcu olmak isteyen gençler, çocuklar öncelikle bilmeleri gerekir ki gerçekten kolay değil. Özellikle ilk profesyonel imzayı atana kadar o kadar zorluklarla karşılaşacaklar ki, eğer gerçekten futbolcu olmak istiyorlarsa bu zorluklar karşısında asla yılmadan devam etmeleri gerekir. Gençlere şunu söyleyebilirim ki, asla pes etmemeleri gerekmektedir. Bu yol gerçekten birçok zorluk ve fedakarlık gerektirmektedir. Eğer ki çok çalışıp, beslenmesine, uykusuna, kendisine dikkat ederse sonunda başarıya ulaşacaktır. 

Çocuklar futbol oynamaya kaç yaşında başlamalılar?

Gerektiğinde altyapıda bazı fedakarlıklar yapıp ailesinden uzakta yaşamaları onlar için zor ama olumlu bir süreç olacaktır. Çünkü futbolcu olunca 1-2 yılda bir farklı şehirlerde oynama ihtimalleri yüksektir. Küçüklükten buna alışırlarsa ileride daha kolay olacaktır. Bu yolda en yakın hocaları, takımdaki en yakın arkadaşlarına bile dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü güvendiğiniz, her şeyi anlattığınız insanlar futbol camiasında farklı kişiliklere bürünmektedirler. Bunun yanı sıra aile desteği çok önemlidir. Aileleri gerekli desteği gösteren çocuklar daha başarılı olma ihtimali yüksek oluyor. Futbolcu olmayı gerçekten istediklerini ailelerini inandırmaları gerekebilir. Öncelikle erken başlamak her zaman avantajdır. 5-6 yaşında, eğer imkan varsa iyi bir tesisi olan kulübün alt yapısında başlamak daha faydalı olacaktır. Genelde ülkemizdeki çoğu kulüpte adam kayırma  (torpil) vardır. Bu torpil olayı küçük yaşlardan başlar ve ailesi zengin, tanınmış olanlar durumu daha standart ama daha yetenekli çocuklardan daha fazla değer görür. Ailelerimizin, çocuklarımızın bu durumlar karşısında da durması gerekmektedir. Her kulüpte var mıdır diye sorucak olursan yoktur ama çoğu kulüpte oynamış insanlar bu durumla karşılaşmıştır. Benim etrafımda da birçok örneği var çevremden duyduklarım da çok fazla sayıdadır.  

Futbolcunun sakatlanmasında nasıl riskleri var ?

Futbol ne kadar güzel bir spor olsa da meslek olarak yapıldığı zaman sakatlık boyutu da işin içine girebiliyor. Bu yüzden çok sıkı çalışıp sakatlık ihtimalini aza indirmek tamamen kendi elinde. Tabi olacağı varsa bir şekilde sakatlanıyorsun ama önlemini almak yine senin elinde. Çok kötü sakatlıklar da yaşabilir, çok kötü psikolojik dönemlerden de geçebilirler. Eğer bu dönemleri en az fiziksel ve zihinsel hasarla atlatabilirlerse başarıya ulaşma ihtimalleri çok yüksektir.