Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu(SAMKON) tarafından İstanbul’da Büyük Samsun Buluşması etkinliği düzenlendi. Yenikapı Etkinlik Alanı’nda Samsun’a ait yöresel ürünler ve kent kültürünün tanıtıldığı etkinlik 12-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Birçok Samsunlu ve Samsun’u merak eden vatandaşların katılımıyla etkinlik alanında renkli görüntüler ortaya çıktı. Davul ve zurna eşliğinde güzel vakit geçirenler, Samsun’un yöresel yemeklerini tatmadan da dönmediler.

Bafra’nın yöresel yemekleri ilgi gördü

Samsun’un zengin kültürünü tanıtmak için kurulan stantlardan Bafra Belediyesi standı yoğun ilgi gördü. Bafra’nın yöresel yemekleri; Bafra Pidesi, kaymaklı lokum, nokul, Bafra Dondurması ve keşkek gibi fark oluşturan lezzetler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Aynı zamanda Bafra Pirinci tanıtılarak ziyaretçilere ikram edildi.

Bafra Dondurması ve Bafra Pidesi yiyen Samsunlular bu lezzetleri İstanbul’da yeme şansını yakaladıkları için mutlu olduklarını dile getirdiler.

Bafra standında minyatür Çetinkaya Köprüsü’ne yer verildiği görülürken, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Bu büyük buluşmada Bafra olarak yerimizi aldık. Oluşturduğumuz standımızda ilçemizi her yönüyle tanıtmanın yanında İstanbul ve çevresinde yaşayan hemşehrilerimizle kucaklaşma fırsatı yakalayacağız” sözlerini kullandı.

Terme süt ürünleri

Samsun lavantası