Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasası bölümünden mezun 23 yaşındaki Tuğçenur Çöke üniversite eğitimini bitirdikten sonra Kanada’ya neden gittiğini bizlerle paylaştı.

Bize kendinden bahseder misin?

Merhabalar, ben Tuğçenur Çöke. 23 yaşındayım. Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasası bölümünden mezun oldum. Üniversite hayatım boyunca çeşitli reklam ve organizasyon etkinliklerinde görev aldım. Üniversitenin son senesinde ise Emlakjet websitesinde ilan kalite uzmanı olarak çalıştım.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra kendini geliştirmek için neden Kanadayı tercih ettin?

Çeşitli organizasyon etkinliklerinde çalıştığım için iş hayatının zorluklarını biliyorum. Uzun saatler çalışıp karşılığında düşük maaş ödemesi almayı, sabah çok erken saatlerde uyanıp işe gitmeyi veya gece geç saatlerde çıkıp korku ve endişe ile eve geri dönmenin problemlerini bir kadın olarak fazlası ile tecrübe ettim. Son günlerde ülkede alım gücünün düşmesi ile beraber yurtdışına gitmenin yollarını aramaya başladım. Bu noktada dil okulları ve sertifika programları mezun olup yurtdışına gitmek isteyen birisi için uygun gözüküyordu. Uzun süreliğine gitmeyi düşündüğüm için çalışma izni olan ve sertifika veren programları tercih ettim. Birlikte çalıştığı yurtdışı eğitim danışmanlığı firması ile seçenekler arasında Kanada’da olan özel bir kolejin programının benim için uygun olduğunu tespit ettik. Kanada’nın uzak olduğunu biliyordum fakat çok fazla göçmen ve çok fazla internasyonel öğrenci olduğu için zorlanmayacağımı düşündüm. Kanada, Amerika gibi ülkelerle karşılaştırdığımda daha güvenli ve daha az komplike bir ülke olması Kanada’yı tercih etme sebeplerimden biri oldu.

Kanada’da aldığın eğitimin Türkiye’ye döndüğünde senin için artı yaratacağını düşünüyor musun?

Satış ve pazarlama üzerine bir eğitim alıyorum. Eğitimin çok başında olmama rağmen kendimi nasıl daha iyi ifade edip nasıl daha iyi bir konuşmacı olacağıma dair bir sürü bilgi edindim. Bunların yanı sıra uluslararası öğrencilerin olması farklı bir çok kültür öğrenmeme sebep oluyor. İnsanların görüşlerine, inançlarına ve değerlerine saygı duymamız gerektiğinin bilincindeyiz. Derslerde bize cinsiyetlerle alakalı eğitimler de veriliyor. LGBTQIA2S+ üzerine detaylı konuşmalar yaptık. Burada insanlara saygı duymamız gerektiğinin on kat daha fazla farkına vardım. Otobüslere binerken otobüs şoförüne selam verip inerken teşekkür etme alışkanlığı kazandım. Kısaca burada aldığım eğitimin ileride iş bulmama faydası olacağını düşünüyorum. Fakat toplum bilincimin artması, kendimin farkına varmam, dünyadaki sorunlar üzerine daha çok düşünüyor olmam ve yeni insanlar tanıyıp yepyeni kültürler öğreniyor olmamın bana daha çok fayda katacağını biliyorum. Bu sebepler burada bulunmam gereken süre bittikten sonra çok fazla gelişeceğimin farkındayım. İleride Türkiye’ye veya farklı bir ülkeye gidip çalışmaya başlarsam bu iki senelik eğitimimin beni iş konusunda ileriye taşıyacağını düşünüyorum.

Bize aldığın eğitimden kısaca bahseder misin?

Bir önceki soruda da bahsettiğim gibi satış ve pazarlama üzerine bir eğitim alıyorum. Bu sertifika programında bir dönem içerisinde iki ders alıyoruz. Şu an aldığım iki dersten biri profesyonel iletişim diğeri ise kültürler arası çalışma. Öğrendiklerim arasında etkili ön yazı ve öz geçmiş hazırlama, etkili sunum yapma, insanlar ile etkili konuşma, problem çözme, karar verme, grup çalışmaları ve kültürler arası farklılıkların işyerinin yansımaları.

Türkiye’de ve Kanada’da öğrenci olmanın artı ve eksi yönlerini sorsak bize örnek olarak ne verebilirsin?

Kanada’da öğrenci olmaktan bahsedebilirim. Buraya geldiğim ilk günden itibaren herkes bir şekilde karşısındaki kişiye yardımcı olmaya çalışıyor, çünkü burası bir göçmen ülkesi. Havaalanına girdiğim ilk dakika korkudan dizlerim titriyordu acaba ne yapacağım, İngilizce konuşabilecek miyim, buraya alışabilecek miyim, iş bulabilecek miyim, gümrük memuru beni kabul etmezse veya evraklarımda eksik var mı diye düşünüyordum. Aklımda bir sürü soru işareti vardı. Fakat herkesin güler yüzlü olması karşısındakine anlayışlı yaklaşması beni rahatlattı. Herkes daha önce bu yollardan geçmişti ve bunu bildikleri için yeni gelen kişilere yardımcı olmaktan keyif alıyorlardı. Diğer bir yandan minimum ücret kazanan bir öğrenci burada rahatça geçinebilir. Konaklama öğrenci bütçesine göre biraz pahalı fakat geri kalan şeyler gayet uygun, bu sebepten dolayı gıdalara ve kişisel ihtiyaçlarımızı karşılayacak ürünlere çok kolay bir şekilde erişim sağlayabiliyoruz. Eğitimde ise bireysel ödevler, grup ödevleri ve sınav şeklinde ilerliyoruz. Bu da birçok yönden olumlu bir durum. Puan sistemi iki veya üç sınava bağlı değil, ödevleri yaptıysan ve son sınavdan çok yüksek puan alamazsan bile geçebiliyorsun. Bu ödevler de maksimum on dakikamızı alan kısa ödevler oluyor. Bu sebepten dersten kalır mıyım kaygımız yok. Türkiye’de bir sınavlarda kitaplara veya müfredata bağlı kalıp, öğretmenlerin istediği tarzda cevap verilmediğinde düşük not almanın örneğini verebilirim. Kendimiz veya bir tanıdığımız bu durumu illa yaşamıştır. Kanada’da böyle bir durum söz konusu değil, kendi fikrin ne olursa olsun hocalarla fikirlerini ve görüşlerini paylaştığında mutlu oluyorlar. Kimse kalıplaşmış doğrular bunlardır ve sen bunları öğreneceksin gibi bir düşünce içerisinde değil.

Eğitimin tamamladıktan sonra geri dönmeyi düşünüyor musun?

Daha yolun başındayım şu an ailemi çok fazla özlüyorum, geri dönmek isteyebiliyorum ama burada yaşadığım hayatı Türkiye’ye dönünce yaşayamayacağımı biliyorum. Bu sebepten dolayı kesin bir şey söyleyemiyorum. Fakat hayat kalitesi olarak burası Türkiye’nin elli kat üzerinde bu durumdan dolayı burada dört beş sene kalıp daha sonra Avrupa’ya dönüp aileme yakın olabilirim diye düşünüyorum.

Başka bir ülkede yaşamanın zorluğunu hissettin mi ?

Burada çok keskin kurallar var. Yayaların trafik ışıkları ve yaya geçitleri haricinde karşıdan karşıya geçmesi imkansız gibi bir şey. Aynı şekilde yaya geçitlerinde adım attığımız anda arabalar duruyor. Otobüs beklerken herkes sıra oluyor. Adres sistemleri farklı. Mağazalar ve restoranlar çok erken saatte kapanıyor. Kültür alanında çok çeşitlilik var. Bunlara alışmak zaman alıyor. Ben daha önce hiç yurtdışına çıkmadığım için her şey çok farklı geliyor. Birinci ayımı doldurmak üzereyim. Yavaş yavaş alışıyorum bu ülkeye fakat yeni kurallar ve yeni bilgiler her zaman öğreneceğimi, öğrenmemin hiçbir zaman bitmeyeceğinin farkındayım.

Kanada için öğrenci dostu diyebilir misin?

Ben Kanada’nın Vancouver şehrinde British Columbia eyaletinde kalıyorum. Burada her eyalet kendi arasında farklı kurallara sahip, benim bulunduğum yerde yaşadığım olay farklıyken Toronto şehrinde farklı olabilir. İki ayrı şehirde bulunan öğrencilerin gözünden Kanada bambaşka olabilir. Vancouver şehrini ele aldığımda ise öğrenci için konaklama çok yüksek fiyatlı. Geri kalan ürünlere ulaşım çok rahat. Buraya geldiğimde laptop almam gerekti ve orta düzeyde bir laptopa 350 birim para verdim. Bu açıdan elektronik eşyalara, gıdalara ve kozmetik denilecek eşyalara ulaşım çok kolay. Genellikle indirimli ürünler, indirimli marketler olabiliyor oralardan alışveriş yapıldığında paramız rahatça yetiyor.

Kanada’da eğitim almak isteyenler için vereceğin tavsiyeler nelerdir?

Kanada’yı tercih eden kişiler dil öğrenme konusunda güzel bir tercih yapmış olurlar. Sebebi ise Kanada’da her ülkeden insan olması ve herkesin ilk başta İngilizicesinin kötü olması. Herkes zamanında Kanada’ya yeni gelen birinin geçtiği yollardan geçmiştir. Bu sebepten insanlar sizi yargılamadan dinler ve anlamaya çalışır. Eğer Ingilizce seviyeniz kötü ise konuyu size daha basit bir şekilde anlatır. Yolda yürüdüğünde birisine bir soru sorduğunuzda herkes elinden geldiği kadarı ile yardım eder. Dil öğrenme konusunda da insanların yardım severliği konusunda da Kanada tercih edilecek bir ülke. Son olarak buraya gelmek isteyen öğrenciler eğer çalışmayı planlıyorsa dil okulu ile gelmemeli çünkü dil okulundaki öğrenciler yasal olarak çalışamıyor. Özel bir okula veya bir devlet okuluna kayıt olup bir programa başlarsanız yasal olarak çalışma hakkınız oluyor ve burada hem eğitim alıp hem de masraflarınızı çıkarmış olursunuz.

Bize son olarak aldığın eğitimin artılarından bahseder misin?

Eğitime başlayalı bir ay olduğu için ve eğitim bir sene süreceği için bu konuda çok detaylı olarak bilgi veremiyorum fakat aldığım eğitimin benim için en büyük artısının İngilizce seviyemin gelişiyor olması diyebilirim. Diğer bir yandan bireysel ilişkilerde nasıl daha iyi bir dinleyici ve anlatıcı olacağımı öğreniyor olmam diyebilirim. Pazarlama departmanı her firmada mevcut olan bir departmandır. Eğitim sonrasında kendimi bu alanda geliştirmiş olacağım için gelişmiş firmalarda pazarlama departmanında çalışabileceğimi düşünüyorum. Veya Kanada’da bir iş kurma imkanım olursa satış pazarlama konusunda bilgi sahibi olduğum için ve ülkenin kültürünü bildiğim için başarılı olabileceğimi düşünüyorum.