Samsun’da Bafra Öğretmenevi’nin Müdürlüğünü yapan Nevriz Sekmen üç kez görevden alınmıştı. Yerine gelen müdür Kazım Aygün ihalesiz, doğrudan temin yoluyla alımlar yaptığı belirlenerek görevden alındı. Bu konu hakkında merak ettiklerimizi eski müdür Nevriz Sekmene sorduk.

Görevinizden alınma sebebiniz neydi?

5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre tarafıma kesilen idari para cezası bahane edilerek 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 127. maddesi gereği zaman aşımına uğramış olan bu hususu evrak üzerindeki tarihleri değiştirerek 125 madde kapsamında idari soruşturma açarak ve bu soruşturmanın sonucunu beklemeden hukuksuz bir şekilde Bafra Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü görevinden alarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü emrine öğretmen olarak atadılar.

Dava sürecini kazanıp geri gelmenize rağmen neden tekrar görevinizden alındınız?

Hukuka uygun olmayan bir şekilde görevden alındığımı ve mahkeme kararı ile göreve iade edileceğimi tahmin ettikleri için yerime atanan kurum müdürü tarafından şikayet edildim. Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından görevlendirilen Bakanlık Müfettişleri tarafından kurumda olmadığım bu süre zarfında yapılan inceleme ve soruşturma neticesinde tekrar görevden alındım . Bu soruşturma esnasında kurum muhasebesinde bulunan bazı evraklar teftiş yapan Bakanlık müfettişlerine kurum müdürü tarafından bilinçli olarak bizleri suçlu çıkarmak için bazı ihale evrakları verilmemiştir.

Bafra Öğretmenevi müdürlüğü neden bu kadar sık müdür değiştirilmesine gidildi? Sistemde yerine oturmayan şey nedir?

Öğretmenevleri Milli eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kamu kuruluşudur. Her ne kadar bakanlığa bağlı olsa da aynı zamanda bir ticari işletmedir. Bu kurumların yöneticileri öğretmenlerden atanmaktadır. Devlet memurlarının ticari işletmelerde yöneticilik yapmaları zordur. Ayrıca bu kurumların yöneticilerinin atanmasında siyasiler etkili olmaktadır. Dolayısıyla her siyasetçi bu kurumlarda kendi yakınlarından birilerinin yönetici olmasını ister. Bu kurumların yöneticilerinin sürekli değişmesi biraz da buna bağlıdır. Bu durum öğretmen evlerinde bu tip problemleri yaşanmasına neden olmaktadır ancak buna rağmen ben bu kurumda yaklaşık sekiz yıl müdür olarak görev yaptım.

Görevinizden alındıktan sonra yerinize gelen kişinin görevden alınma sebebi neydi?

Yerime atanan kişinin niçin görevden alındığına dair fazla bir bilgim yok ancak bu işletmelerin işleyişi belli yönetmelikler çerçevesindedir. Mevzuata uygun hareket etmediğinizde bu tip kurumlarda yönetici olarak kalamazsınız. Sanırım müdür olarak atanan arkadaş uyması gereken mevzuata aykırı hareket ettiği için görevden alındığını düşünüyorum.

En son görevden alınan Kazım Aygün hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kazım Aygün’ ün mevzuata uygun bir şekilde hareket etmediğini, kendisinin bu kuruma atanmasını sağlayan siyasi iradenin istekleri doğrultusunda işlemler yaptığını düşünüyorum. Tanıdığım kadarı ile biraz fevri hareket ettiğini, bu tip kurumların işleyişini bilmediğini ve neticesinde de bu kurumda yöneticilik yapacak vasıflara sahip olmayan bir kişi olduğunu düşünüyorum.

Kazım Aygün görevinden alınması hakkında bir açıklamada bulunmamış ,siz kendisiyle görüştünüz mü? Yakın çevrenizden aldığınız duyumlar var mı?

Hayır kendisiyle görüşmedim. Bu tip Kurumların işleyişinde devamlılık esastır. Biz de müdür olarak göreve başladığımızda bizden önceki müdürün çalışmalarıyla ilgili herhangi bir şikayette bulunmadık. Bu arkadaş bizimle ilgili yalan yanlış bilgileri başkalarıyla paylaştığı için ve ayrıca bizleri sadece kendi müdürlüğü için şikayet ettiğinden dolayı kendisiyle konuşmamız söz konusu olamazdı.

Sosyal medyada liyakat söz konusu olduğu yorumları yapıldı ama bildiğim kadarıyla müdürlük için girilen sınav sonucuna göre atamalar söz konusu değil mi ? liyakat sözlerini üzerinize alındınız mı yoksa Kazım Aygün’e yönelik olduğunu mu düşündünüz?

Tabi ki liyakat önemli. Hangi mevki ve makam olursa olsun liyakat sahibi hak eden kişinin o göreve gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Şahsım adına konuşucak olursak, öğretmenevine müdür olmadan önce yaklaşık on yıl çeşitli eğitim kurumlarında; yatılı bölge okulu, ilköğretim okulu, tarım meslek lisesi, kız meslek lisesi ve imam hatip lisesi olmak üzere müdür yardımcısı olarak görev yaptım. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu yöneticilik sınavında 88 sınav puanı aldım. Ayrıca Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde kurulan komisyonda 95 mülakat puanı aldım. Akabinde Bafra Öğretmenevi’ne müdür olarak atandım. Gerek müdür olmadan önce yapmış olduğum yöneticilik ve gerekse almış olduğum sınav puanı ile Bafra Öğretmenevi’ne müdür olarak atanmak için gerekli olan liyakata sahip olduğumu düşünüyorum. Ancak daha sonra yönetmeliklerde yapılan değişiklikler ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenevleri’ne yönetici atama (müdür, müdür yardımcısı) sınav ile değil valiliğinin teklifi ve bakan onayı ile olmaya başladı. Bu durum bu tip hadiselerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Şu an sürmekte olan dava süreciniz nasıl gidiyor ne zaman sonuçlanacak?

Yasal olarak hukuk çerçevesinde hakkımı aramaktayım dava sürecim devam ediyor. Önümüzdeki birkaç ay sonra dava lehimize veya aleyhimize olacak şekilde davanın sonuçlanacağını düşünüyorum. Bu tür idari davalar yaklaşık 6 ay sürüyor. Davayı açalı yaklaşık üç ay oldu.

Son görevden alınma olayından sonra davanızın sonuçlanması hızlanacağını düşünüyor musunuz? Davanızın erken sonuçlanması için bir şey yaptınız mı?

Şu anki olay tamamen benden farklı bir durum benim dava sürecimle alakası yok. Sadece mevcut incelemedeki bazı hususlar benim davamda haklı olduğuma delil olarak kullanmama neden olacak diye düşünüyorum. Tabii ki şu an yapılan soruşturmanın raporunu yasal yollardan alabilirsem. Bu da imkan dahilinde olup olmadığını bilmiyorum. Davamızın erken sonuçlanması için herhangi bir girişimde bulunmamız söz konusu değil. Süreç yasal olarak devam ediyor.

Sosyal medyada sizin göreve geri dönmenizi isteyen ve hakkınızın yendiğini düşünen bir kitle var. Bu kitlenin arkanızda olduğunu bilmek nasıl bir duygu?

Bizim toplumun genel bir yapısı var. Daima haksızlığa uğrayan insanların yanında olur. Bu durum bize özel değil .Sonuçta Bafra’da doğduk büyüdük, toplum bizi tanıyor. Ayrıca Bafra halkı Bafra Öğretmenevi’nin bizden önceki halini ve bizden sonraki halini de biliyor ve doğal olarak bize sahip çıkıyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor.

Tekrar göreve dönmeyi düşünüyor musunuz?

Hukuk çerçevesinde hakkımızı aramaya devam ediyorum. Mahkeme kararı lehimize sonuçlanır ise, kısa bir süre de olsa görevime dönmeyi düşünüyorum. Bu tür devlet kurumlarında yöneticiler gelir belli bir süre çalışır ve ayrılıp gider. Bizim görevden alınmamız usulüne uygun olmadı, biraz siyasi oldu. Atasözü der ki; “Tebdil-i Mekanda Ferahlık vardır.” Ben de artık bu şekilde düşünüyorum.

Siz görevden alındığınız sürece birçok çalışanın işten çıkartıldığı söyleniyor bu doğru mu? Doğruysa hangi gerekçelerle çıkarıldığını biliyor musunuz?

Bizden sonra kuruma müdür olarak atanan arkadaş biraz fevri davranarak kurumda çalışan birkaç personeli işten çıkarmış. Ancak bu tip kurumlarda işten çıkarma belli bir prosedür çerçevesinde olur. Kafanıza göre kurumdan işçi çıkaramazsınız. Maalesef bu arkadaş böyle bir uygulamaya gitmiş. Bu doğru bir uygulama değil, işten çıkarmış olduğu kişiler işe dönüş davası açmışsalar bu davalarını kazanacağını düşünüyorum.

Görevinize geri dönerseniz işten çıkartılan çalışanları işlerine geri alacak mısınız?

Yukarıda da belirttiğim gibi bu tip kurumlarda işe alma ve işten çıkarma belli kurallar çerçevesinde olur. Kurum yöneticisi kendi isteği doğrultusunda personeli işten çıkaramaz ve işe de alamaz ancak ihtiyaç hasıl olduğunda işe alma prosedürleri gerçekleştirilerek işçi alımı yapılır. Zaten kurumdan çıkarılan personel işe dönüş davası açmışsa ve sebepsiz olarak kurum müdürünün sadece fevri davranışlarından dolayı işten çıkarılmışlar ise tekrar işçi olarak kuruma dönerler.