Paramedik mezunu binlerce genç atanmayı bekliyor. Bunlardan biri olan Gizem Uyanık (23) Sağlık meslek lisesinden mezun olup önlisansını tamamladıktan sonra Kpss’den 87 aldığını ve atanamadığını söyledi.

Uyanık: “Sürecin bu kadar zorlu olacağını tahmin etmiyordum”

Paramedik alımlarının iki yılda bir yapılmasını dezavantaj olarak gören birçok paramedik mezunları her geçen gün puanların yükselmesinden yakınıyor. 2020 yılında yaklaşık 80 bin paramedik mezunu olmasına rağmen sadece bin kişinin atanması ise dikkat çekiyor.

Paramedik mezunu olan Uyanık “Sürecin bu kadar zorlu olacağını tahmin etmiyordum. Sağlık meslek lisesinde okuduğum zamanlar mesleğin önünün açık olduğunu düşünüyordum, gelecek kaygım yoktu” diyerek şu an bu sürecin nasıl devam edeceğini bilmediğini söyledi.

Uyanık mezun olanların sayısıyla atananların sayısı ters orantılı olduğunu vurgulayarak kontenjanların artırılması gerektiğini söyledi. Uyanık pandemi şartlarında sağlıkçıların zorlu ve yıpratıcı bir meslek olduğunu görmüş olduk diyerek mesleğin zorluğuna ise dikkat çekti ve seslerinin bir an önce duyulmasını beklediklerini dile getirdi.