Doların her geçen gün tarihi rekor kırdığı bugünlerde döviz bürolarında kuyruklar uzamaya başladı. Dolar bugün 17 türk lirasını görmesiyle beraber vatandaşlar kuyumcuların yolunu tuttu.

Soğanlık’ta kuyumculuk yapan Ahmet Mert Habiboğlu kur artışından nasıl etkilendiklerini anlattı. “Altın fiyatlarının hızlı artışı kâr marjı çok düşük olan sarrafiye satışlarını artırdı. Fakat kuyumcuların asıl gelir kaynağı olan 18, 14 ve 8 ayar takı satışları olumsuz etkilendi. Dolayısıyla kazanç düştü” diyen Habiboğlu, doların artmasıyla altın fiyatları da hızla artış gösterdiği şu günlerde ellerinde bulundurdukları altınların değeri arttığı için bu konuda bir kayıplarının olmadığını söyledi.

Kapalı Çarşı’da kuyumcular kepenk indirdi!

Sadece takı satışı yapan kuyumcuların zorlandığını söyleyen Habiboğlu, Kapalı Çarşı’da dükkan kapatan esnafların çoğunun toptan satışı yapmadıklarından dolayı dükkanlarını kapatmak zorunda kaldığını söyledi. Bunun nedenini de pandemiden önce Kapalı Çarşı’da dükkan kiralarının altın üzerinden hesaplanıyorken şu an dolar üzerinden alınmaya başlandığını ve ardından dolardaki sert artışın çarşı esnafını zor durumda bıraktığını ekledi. Bundan etkilenen esnafların olduğunu dile getiren Habiboğlu, esnafların dükkan kapatmalarının diğer nedenini de fiyat hareketliliğinden kâr elde etmek isteyen kuyumcuların kaldıraçlı ya da açıktan işlem yaparak karşılayabileceğinden fazla zarara uğramasından kaynaklı olduğunu söyledi.

“Altın her zaman değer kazanan bir yatırım”

Habiboğlu, “Altın uzun vadede her daim yukarı yönlü hareketini sürdürmüş ve sürdürmeye devam edecek. Kısa ve orta vadede dalgalanmalar, düşüşler olabilir fakat genel görünümü etkilememektedir” dedi. Son olarak, “Her insan altın alışverişi yaparken altının yükseleceğini bilir ve bunu bilerek alır. Altındaki bu ani yükselişler olduğunda altın yatırımı yapmak isteyen kişiler genellikle o an almak yerine beklemeyi tercih ediyor.” diyerek sözlerini tamamladı.