“Yolda yürürken gölgemden korkar oldum”

İstanbul’da avukatlık yapan Ceyha Gürcüoğlu kadınların her geçen gün yolda yürürken tedirginliğinin artığını dile getirdi. “Bazen yürürken gölgemden korkuyorum” diyen Gürcüoğlu, en son canice katledilen Başak Cengiz’in ikamet ettiği yere yakın oturduğunu ve bu olayın onu çok etkilendiğini söyledi. Gürcüoğlu, “Ataşehir çoğunlukla güvenlikli sitelerden oluşan bir yer bu bana bir nebze güven veriyordu ama artık hiçbir yerde güvende hissetmiyorum” diyerek “Kadın cinayetlerinin önlenmesi için daha ağır hukuki önlemler alınamlı” sözlerini ekledi.

KADIN CİNAYETLERİNDE İYİ HAL İNDİRİMİ OLMAMALI

Gürcüoğlu, davalarda iyi hal indiriminin olmaması gerektiğini söyleyerek, “Birçok kadın cinayetlerinde ‘namusumu kurtardım’ gibi gerekçelerle cinayetlere kılıf bulmaları normalleştiriliyor. Bu kabul edilemez” dedi.

“KATLEDİLMELER NORMALLEŞTİRİLMESİN”

Artık medyada kadın cinayetleri rakamla bahsedilerek sıradandanlaştırılması kadın haklarıyla mücadele açısından olumsuz örnek teşkil ediyor diyen Gürcüoğlu, “mücadelemizden vazgeçmeyerek daha gür sesle yaşama hakkımızı savunmalıyız” dedi.

Türkiye 156 ülkenin yer aldığı grafikte 133.sırada

Ülkemizde kadınların her alanda geri planda tutulması cinsiyet eşitsizliğini yaşamı boyunca hep hissettiklerini biliyoruz. Gürcüoğlu “Temel olarak kadınlara empoze edilen kalıplardan var olmadığını; eğitimde, işgücünde ,siyasette söz hakkının olduğu bilincine varmalıyız” diyerek Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nin açıkladığı tablo hakkında konuştu. 156 ülkenin yer aldığı grafikte 133.sırada yer alan Türkiye, kadınların ekonomiye katılımı ve fırsat eşitliği kategorisinde 140, işgücüne katılımda 137, aynı eşit ücretle 95, eğitim olanakları erişiminde 101, sağlıkta 85, siyasi yaşamda temsilde 114.sırada yer aldığını söyledi.

Hakkımız yaşamak ve bunun için sonuna kadar direneceğiz

Gürcüoğlu, “Türkiye’nin yer aldığı birçok araştırmada kadın özgürlüğü, kadınların rahatça yaşayabildiği ülkeler arasında en sonlarda yer almamalı artık. Biz bir tane daha kadın cinayeti haberi okumamalıyız. Hakkımız yaşamak ve bunun için sonuna kadar direneceğiz” diyerek sözlerine son verdi.